Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Jak odgrodzić się od sąsiada na działce?

Jak odgrodzić się od sąsiada na działce?

swb-news

Potrzeba odgrodzenia się od sąsiadów jest całkowicie naturalna. Każdy z nas potrzebuje prywatności, dlatego poszukuje skutecznych metod na jej zapewnienie. Choć granice działki można wyznaczyć na kilka różnych sposobów to czym osłonić się, by móc swobodnie cieszyć się własną przestrzenią? Oto sprawdzone sposoby na ogrodzenie się od sąsiadów!

Odgrodzenie działki od sąsiada – jakie są możliwości?

Niezależnie od rodzaju działki – czy jest to działka ROD, niewielka działka letniskowa czy sporej wielkości działka z dużą ilością przestrzeni, niemal każdy właściciel odczuwa potrzebę odgrodzenia się od sąsiadów. Przede wszystkim ogrodzenie może wyznaczać granice działki i zabezpieczać jej teren, na który nie mogą wejść nieproszone osoby. Ogrodzenie jest także ważne ze względu na uniknięcie wzroku wścibskich sąsiadów by poczuć się na własnym terenie całkowicie swobodnie. Jak można odgrodzić się od sąsiada?

Sposoby odgrodzenia mogą być różne. Przede wszystkim można wybrać różny rodzaj ogrodzenia – drewniany bądź murowany płot czy siatka ochronna z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dodatkową osłonę mogą stanowić drewniane panele, bujna roślinność zasadzona przy ogrodzeniu oraz siatka cieniująca. Wybór sposobu odgrodzenia od sąsiada powinien zależeć przede wszystkim od preferencji w zakresie estetyki oraz wygody użytkowania.

Roślinność – naturalne odgrodzenie od sąsiada

Jednym ze sposobów na odgrodzenie się od sąsiedniej posesji jest zasadzenie bujnej roślinności tuż obok ogrodzenia. W tej sposób można zachować prywatność oraz ograniczyć możliwość podglądania przez sąsiadów, co dzieje się na naszej prywatnej przestrzeni. Rośliny mogą również w bardzo estetyczny sposób maskować drewniany płot czy ogrodzenie z siatki.

Rośliny to naturalne ogrodzenie, które można dowolnie formować, w zależności od ich wybranego rodzaju. Można postawić na wolnorosnącą roślinność bądź stylizować je w formie przycinanego żywopłotu. Rodzaj wybranej roślinności oraz jej wysokość i gęstość wpływają również na zakres widoczności naszej działki – czy będzie ona całkowicie osłonięta czy częściowo widoczna dla sąsiadów.

Choć roślinność jest bardzo estetycznym sposobem na odgrodzenie od sąsiadów, to wiąże się z koniecznością zainwestowania własnego czasu. Dbanie o rośliny oznacza bowiem obowiązek ich systematycznej pielęgnacji, aby nie marniały i mogły przetrwać wiele sezonów.

Płot drewniany lub panele drewniane

Drugą możliwością na odgrodzenie jest zastosowanie drewnianego płotu bądź paneli drewnianych. Wybierając płot panelowy bądź płot drewniany zyskuje się bardzo skuteczne odseparowanie od sąsiadów. Jest to rozwiązanie trwałe i wytrzymałe, które dodatkowo może się bardzo ładnie prezentować. Ważne jest jednak, aby postawić na drewno dobrej jakości, ponieważ tanie i słabej jakości drewno (np. płot z drewna sosnowego) będzie szybko ulegać zniszczeniu i wyglądać niezbyt estetycznie. Z wysokim gatunkiem drewna wiąże się również wyższa cena. Drewno wymaga także regularnej konserwacji.

Siatki cieniujące

Bardzo dobrym, skutecznym i wytrzymałym sposobem, który pozwala odgrodzić się od sąsiadów na każdego rodzaju działce, a przy tym zajmuje niewiele miejsca, są siatki cieniujące. Siatkę cieniującą można zamontować na ogrodzeniu działki rekreacyjnej, letniskowej, a także wokół ogródka przy mieszkaniu w bloku. Jest ona wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne: deszcz, mróz, promieniowanie UV, niskie oraz wysokie temperatury. Są one proste do montażu oraz demontażu, a ich wymiar można z łatwością dopasować do dowolnego rozmiaru ogrodzenia.

Siatki cieniujące pozwalają szybko, skutecznie i tanio odgrodzić się od sąsiada. Uważasz, że to rozwiązanie idealne w przypadku Twojej działki i poszukujesz wysokiej jakości produktu? Sprawdź naszą ofertę na siatki!

Jak odgrodzić się od sąsiada na działce – przepisy prawne

Wiedza o tym, czym odgrodzić się od sąsiada to jedno, jednakże wybierając rozwiązanie należy koniecznie uwzględnić obowiązujące przepisy prawne. Przede wszystkim biorąc pod uwagę przepisy, jakie zawiera prawo cywilne oraz prawo budowlane, rodzaj i wygląd ogrodzenia zależeć może od właściciela pod warunkiem, że ogrodzenie znajduje się po jego stronie działki. W przypadku, gdy ogrodzenie znajduje się na granicy i jest współdzielone z sąsiadem, zgodnie z art. 154 Kodeksu cywilnego “korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty utrzymania”.  Urządzenia oznaczają ogrodzenie, dlatego postawienie płotu lub innego rodzaju ogrodzenia wymaga w tej sytuacji zgody obu stron.

Przepisy prawne regulują również inne aspekty w zakresie ogrodzenia. Odległość ogrodzenia od domu nie powinna wynosić mniej niż 3 metry (jeśli nie ma otworów okiennych od strony ogrodzenia) lub mniej niż 4 metry (w przypadku, gdy w ścianie znajdują się okna). Z kolei wysokość ogrodzenia nie może być wyższa niż 2,2 m liczonej od poziomu gruntu. Wyższe ogrodzenie dopuszczalne jest w przypadku nieruchomości położonych w zagłębieniach, jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej