Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Jak zbudować kurnik?

Jak zbudować kurnik?

swb-news

Posiadając kury trzeba kupować niewiadomego pochodzenia jajek w sklepie – można zapewnić sobie świeże, wysokiej jakości jajka kupując kilka kurek niosek i wyznaczając im przestrzeń we własnym ogródku. Są to łatwe w chowie i niewymagające zwierzęta, którym jednak należy zapewnić schronienie i miejsce do składania jaj. Chcesz zbudować własny kurnik? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą w jego zaprojektowaniu, budowie i wyposażeniu!

Jak zbudować kurnik – najważniejsze aspekty

Przydomowy kurnik stanowi miejsce, w którym kury mogą spędzić noc, schronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także składać jaja. Kurnik powinien być odpowiednio przemyślany i wykonany, a także wyposażony, aby zapewniać kurom maksymalny komfort. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na budowę własnego kurnika?

  • Odpowiedni grunt do budowy kurnika – grunt pod budowę kurnika nie może być terenem podmokłym.
  • Umieszczenie kurnika ponad powierzchnią podłoża – podłoga kurnika powinna znajdować się na wysokości 20-30 cm nad powierzchnią gruntu.
  • Wielkość kurnika – zależy od ilości kur, które mają zamieszkać w kurniku. Szacuje się, że na 1 m2 nie powinno przypadać więcej niż 1-2 ptaki.
  • Odpowiednie umieszczenie wejścia do kurnika – powinno ono chronić przed wpadaniem do wnętrza kurnika deszczu, śniegu oraz zimnego wiatru. Ze względu na umieszczenie konstrukcji nad powierzchnią gruntu warto także przy budowie kurnika zadbać o umożliwienie ptakom wchodzenia do wnętrza pomieszczenia. W tym celu sprawdzi się drewniana rampa z poprzecznymi listwami, które zapewniają ochronę przed poślizgnięciem się.
  • Łatwość dostępu – kurniki przydomowe powinny być tak skonstruowane, aby dostęp do środka był ułatwiony. W tym celu sprawdzi się np. zastosowanie otwieranego dachu, który daje możliwość wyczyszczenia kurnika, karmienia kur, a także wybieranie jaj.
  • Solidne wykonanie – budując kurnik warto zwrócić uwagę na wybór materiałów, z których kurnik ma być wykonany. Idealne nadają się heblowane drewniane deski oraz gruba płyta wiórowa. Wewnętrzne ściany powinny być gładkie, co znacząco ułatwia czyszczenie kurnika. Do ocieplenia kurnika można zastosować styropian.
  • Okno kurnika – ważne jest, aby kurnik posiadał zamykane okno, zapewniające dostęp światła. Nie powinno być ono mniejsze niż 1/3 powierzchni zabudowy. Najlepiej, aby wychodziło na stronę wschodnią lub południowo-wschodnią, co zagwarantuje dobre oświetlenie nawet w czasie zimy.
  • Istotne znaczenie ma także zrobienie dachu. Może być ono wykonane z drewna, PCV lub z dachówki. Nie sprawdza się z kolei blacha, która latem nagrzewa się bardzo szybko, a zimą ekspresowo wychładza.

Jak zrobić kurnik przydomowy?

Budowa kurnika powinna rozpocząć się od przygotowania projektu i uwzględnienia wymiarów wszystkich elementów. Następnie należy przygotować wszystkie fragmenty konstrukcji, przycinając deski w sposób umożliwiający ich połączenie. Nie zapominajmy także o wycięciu otworów na wejście oraz na okna.

Kolejnym krokiem jest połączenie części stanowiących konstrukcję kurnika. Bardzo ważne jest zadbanie o to, aby wszystkie elementy dokładnie do siebie przylegały i były solidnie zamocowane, co zapewni wytrzymałość zabudowy.

Wyposażenie przydomowego kurnika

Przydomowe kurniki powinny być również odpowiednio wyposażone. Wyposażenie kurników ułatwia hodowlę kur, a także zapewnia im komfortowe i bezpieczne warunki, dzięki czemu kury mogą spokojnie znosić jajka. W środku kurnika powinny się znaleźć drewniane grzędy, wyłożone ściółką żłobki lub skrzynki, w których kury będą się niosły, a także pojemniki do karmienia i pojenia zwierząt.

Istotnym elementem wyposażenia kurników jest także oświetlenie. Oprócz dużego okna zapewniającego dostęp światła dziennego warto także zainstalować oświetlenie sztuczne – 3W/m2.

Woliera przy kurniku

Niezbędnym elementem podczas budowy kurnika jest także stworzenie bezpiecznego, ogrodzonego wybiegu dla kur, czyli woliery wykonanej z siatki. Zapewnia ona bezpieczeństwo przed atakiem drapieżników, takich jak koty, psy czy lisy, dostaniem się mniejszych zwierząt – gryzoni lub ptaków, a także zapobiega ucieczce kur.

Woliera dla kur powinna mieć odpowiedni rozmiar. Dla 10-15 kur będzie to około 25 m2, co zapewni ptakom sporą swobodę. Powinna być także ogrodzona odpowiednią siatką – trwałą, wytrzymałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. Sprawdzą się wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych (polietylenu lub polipropylenu) siatki na woliery.

Oczka w siatce wolierowej nie powinny być zbyt duże. Ich rozmiar nie powinien być większy niż 2 cm na 2 cm, co zapewni ochronę przed przedostaniem się do środka mniejszych ptaków, mogących przenosić wirusy, bakterie oraz pasożyty.

O czym jeszcze należy pamiętać przygotowując wolierę dla kur? Ważne jest jej odpowiednie usytuowanie – z dala od dróg czy chodników, w miejscu osłoniętym od wiatru. W bezpośrednim sąsiedztwie nie powinny znaleźć się również wysokie drzewa, które ze względu na spadające gałęzie mogą nie tylko uszkodzić konstrukcję kurnika i woliery, lecz także stanowić zagrożenie dla kur.

Dobrze jest również zadbać o wyposażenie woliery w elementy takie jak gałęzie czy posadzić żywe krzewy niewielkich rozmiarów np. dziką różę bądź bukszpan. Warto także w jednym z rogów stworzyć przestrzeń na oczyszczanie piór przez kury oraz usuwanie pasożytów. Grzebalisko wysypać należy wapnem oraz suchym, drobnym piaskiem.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej