Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Jak zrobić bramkę do piłki nożnej? Instrukcja ...

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej? Instrukcja krok po kroku

swb-news

Wśród dzieci i nastolatków fanów piłki nożnej nie brakuje. Jeśli Twoje dziecko lub ten sport i chce go trenować, a Ty posiadasz kawałek przestrzeni, na której możesz przygotować własne miejsce do ćwiczeń i strzelania bramek, możesz samodzielnie wykonać bramki piłkarskie. Sprawdź, jakich elementów potrzebujesz, aby wykonać własną bramkę do piłki nożnej i poznaj instrukcję jej wykonania krok po kroku.

Jak zrobić bramkę do piłki nożnej?

Piłka nożna jest sportem, w który grać można niemal wszędzie. Boisko do piłki nożnej można także zrobić na własnym ogródku. Do jej wykonania potrzebnych jest zaledwie kilka elementów oraz trochę chęci i kreatywności. Jaki sprzęt oraz produkty są potrzebne do wykonania własnej bramki piłkarskiej?

 • dobry sprzęt taki jak wkrętarka, wiertarka oraz zestaw wierteł,
 • poziomica,
 • metalowe wkręty,
 • nakrętki oczkowe,
 • 5 drewnianych belek – 2 słupki, 1 poprzeczka, 2 drewniane podpórki,
 • farba do drewna chroniąca przed działaniem warunków atmosferycznych i czynnikami zewnętrznymi,
 • siatka do bramki,
 • elementy mocujące siatkę – haczyki, podkładki.

Wybór odpowiedniej siatki do bramki do piłki nożnej

Bardzo ważne znaczenie w przypadku samodzielnego wykonywania bramki do piłki nożnej ma dobór siatki bramkarskiej, która amortyzuje strzał, dzięki czemu piłka nie przeleci na ulicę czy na podwórko sąsiadów. Na co zwrócić warto zwrócić uwagę wybierając siatkę do bramki piłkarskiej? Powinna być ona:

 • przeznaczona do stosowania na boiskach zewnętrznych,
 • odporna na uszkodzenia mechaniczne – dobrej jakości siatkę niełatwo jest rozedrzeć,
 • odporna na działanie czynników atmosferycznych – dzięki temu może być zamontowana na zewnątrz i służyć przez wiele sezonów bez utraty swoich właściwości,
 • wodoodporna – siatka do piłki nożnej nie powinna chłonąć wilgoci,
 • elastyczna i giętka – z łatwością przyjmować będzie nawet silne uderzenia piłki,
 • odpowiednich rozmiarów – siatka musi pasować do wymiarów bramki – nie może być ani za mała, ani za duża, dlatego dobrze, aby była wykonywana na specjalne zamówienie,
 • wzmocniona na brzegach – to gwarancja jej większej stabilności,
 • wykonana z dobrej jakości materiałów przeznaczonych do produkcji siatek na bramki, czyli polietylenu (siatka węzłowa) lub polipropylenu (siatka bezwęzłowa).

Instrukcja wykonania własnej bramki piłkarskiej

Bramki piłkarskie to niezbędne elementy na stadionach piłkarskich, które doskonale sprawdzają się również w przydomowych ogródkach do ćwiczeń i treningów, a także przyjemnego, aktywnego spędzania czasu. Nie trzeba jednak kupować gotowej konstrukcji – bramka piłkarska może zostać wykonana przez samodzielnie! Oto instrukcja jej skonstruowania krok po kroku!

Krok 1

W pierwsze kolejności konieczne jest podjęcie kilku kluczowych decyzji dotyczących projektu bramki. Warto zastanowić się nad jej rozmiarem, dostosowując go do przeznaczonej na pole do gry przestrzeni. Warto wykonać projekt konstrukcji uwzględniając w nim wymiary wszystkich części, a także sposób połączenia części. Dobierając wysokość bramki koniecznie trzeba podwyższyć długość belek pionowych o 0,5 m, które zostanie zakopane w ziemi, zapewniając bramce stabilizację. Zatem dla bramki o wysokości 2 m, trzeba przygotować belki o długości 2,5 m.

Krok 2

W następnym kroku konieczny jest wybór materiałów niezbędnych do wykonania bramki piłkarskiej. Najlepiej sprawdzi się drewno, ponieważ jest to materiał trwały, a przy tym zapewniający lepszą amortyzację w sytuacji zderzenia z bramką. Niezbędny jest także wybór wytrzymałej i przeznaczonej do użytkowania zewnętrznego siatki piłkarskiej.

Krok 3

Następnie trzeba przygotować materiały, w tym belki o odpowiedniej wysokości. Belki powinny być odpowiednio wyszlifowane, aby ich powierzchnia była gładka, bez nierówności ani odstających drzazg.

W ziemi należy wykopać otwory o głębokości 0,5m, w którym mieszczone zostają drewniane belki. Rozstaw powinien być zależny od wybranej szerokości bramki. W dołach należy umieścić drewniane belki i zasypać je ziemią. Jeśli bramka ma być zamontowana na stałe, można zalać dołki betonem.

Krok 4

Do zamontowanych słupków należy przymocować poziomo belkę pełniącą rolę poprzeczki, a następnie przytwierdzić ją metalowymi wkrętami i zabezpieczyć nakrętkami. Dodatkowym zabezpieczeniem będą przymocowane do słupków pod kątem 45 stopni od poprzeczki do ziemi drewniane podpórki. Również one powinny zostać wkopane w ziemię (oraz ewentualnie zalane betonem), a także przytwierdzone za pomocą metalowych wkrętów i zabezpieczone nakrętkami.

Krok 5

Istotnym krokiem jest pomalowanie bramki farbą impregnującą, która ochroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi – śniegiem, deszczem, słońcem. Konstrukcję należy pomalować przed założeniem siatki i poczekać do jej całkowitego wyschnięcia.

Krok 6

Ostatnim etapem jest przymocowanie siatki. Najprostszą metodą jest wbicie w słupki oraz poprzeczkę metalowych haczyków. Najlepszymi haczykami do modele na podkładce, które mocuje się za pomocą dużej śruby niż te mocowane bezpośrednio na śrubie, ponieważ te drugie dużo łatwiej wyrwać z konstrukcji. Na haczykach należy zawiesić wybraną siatkę o odpowiednich rozmiarach.

To koniec – teraz można już grać w piłkę nożną we własnym ogródku!

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej