Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej

Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej

Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej

Bez wątpienia dyscyplina, jaką jest piłka ręczna, dostarcza wiele emocji osobom, które interesują się światem sportu. W rozgrywkach mogą brać udział zawodnicy obu płci, tj. zarówno drużyny męskie, jak i kobiece, co jeszcze bardziej zagrzewa do kibicowania. Nie tylko bycie widzem jest emocjonujące – trenowanie piłki ręcznej to ciekawa przygoda, wnosząca wiele dobrego. W końcu piłka ręczna to ten rodzaj sportu, który jest w stanie zaangażować wszystkie partie mięśni podczas treningu, a także uczy zdrowego współzawodnictwa oraz współpracy w grupie.

 

Zasadniczo piłka ręczna jest bardzo lubianym sportem, jednak jeśli spytalibyśmy przypadkowego przechodnia, czy wie, jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej, a także jaką funkcję spełniają siatki na bramki do piłki ręcznej – wówczas moglibyśmy nie uzyskać odpowiedzi. Czas nadrobić zaległości w wiedzy sportowej!

Czym charakteryzuje się boisko do piłki ręcznej?

Jak mniej więcej wygląda boisko do piłki ręcznej, wie nawet amator. W końcu niejednokrotnie każdy widział jakiś mecz w telewizji. Wszystkie boiska do piłki ręcznej mają kształt prostokąta. Na każde z boisk składa się pole bramkowe po obu stronach, które wieńczy bramka, a także – rzecz jasna – pole gry.

 

Boisko podzielone jest na dwie połowy (przy pomocy linii środkowej), a charakterystyczny punkt stanowi linia rzutów karnych, znajdująca się w odległości siedmiu metrów od bramki. Z kolei linia przerywana to tak zwana linia rzutów wolnych.

Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej

Szczegółowe wymiary boiska do piłki ręcznej także warto znać. Ma ono 40 metrów długości oraz 20 metrów szerokości. Warto dodać, że te dłuższe boki nazywa się bocznymi, natomiast krótsze – bramkowymi (a właściwie ich fragment pomiędzy słupkami bramki).

 

O linii końcowej możemy mówić, mając na myśli linie na zewnątrz bramek. Nie bez znaczenia jest także siatka, która ochrania bramki. Siatki do piłki ręcznej powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału. Muszą być wytrzymałe nawet na bardzo silne uderzenia piłki, które na polu emocjonujących rozgrywek zdarzają się bardzo często. Ważny jest także odpowiedni rozmiar „oczek” w siatce, a także prawidłowy montaż siatki na bramki, gwarantujący bezpieczeństwo podczas gry.

Czy wymiary boiska do piłki ręcznej są istotne?

Można zadać sobie pytanie, czy wymiary boiska do piłki ręcznej są aż tak istotne. Czemu nie mogłyby być dowolne, byle tylko utrzymać prostokątny kształt pola do gry? Niestety nie jest to takie proste, ponieważ ściśle określone wymiary zapewniają równe szanse dla wszystkich zawodników, którzy odnajdą się nawet w zupełnie nowym miejscu – przestrzeń będzie wydzielona tak samo.

 

Podobnie jak wymiary boiska piłkarskiego, określone są również wymiary bramek do piłki ręcznej. Każda z nich powinna mieć 2 metry wysokości i 3 metry szerokości.

Co wiemy o drużynie piłki ręcznej?

Drużyna piłki ręcznej składa się aż z dwunastu zawodników, jednak tylko siedmiu z nich znajduje się na boisku. Minimalna liczba graczy jednej drużyny to pięć osób. Jeżeli z jakiegoś powodu jest mniej, mecz nie może być kontynuowany.

 

Polacy upodobali sobie zarówno rozgrywki męskie, jak i żeńskie, i trzeba przyznać, że każdy mecz piłki ręcznej w wykonaniu naszych szczypiornistów wzbudza spore emocje.

Kiedy używa się linii rzutów karnych?

Rzuty karne, wykonywane z linii rzutów karnych, zarządzane są wtedy, gdy na boisku doszło do gry niezgodnej z ogólnymi zasadami. Jako przykładową sytuację złamania przepisów gry w piłkę ręczną można uznać wejście zawodnika do pola bramkowego własnej drużyny w celu zdobycia przewagi nad graczem z drużyny przeciwnej.

 

Za przewinienia na boisku graczom mogą zostać udzielone kary. W zależności od wagi wykroczenia może być to upomnienie (na przykład za tak zwane „niesportowe” zachowanie), czasowe wykluczenie lub nawet dyskwalifikacja, w pełni eliminująca z dalszej gry.

Mocne siatki na bramki do gry w piłkę ręczną

Tak jak było już wspomniane, nie byłoby gry w piłkę ręczną bez niezbędnych stref na boisku, zarówno bez wyznaczenia odpowiednich linii, jak i postawienia charakterystycznych elementów. Najważniejszym jest oczywiście bramka, na której powinna być rozwieszona mocna i bezpieczna siatka do piłki ręcznej.

 

To właśnie ona umożliwia zliczanie kolejnych trafionych rzutów i płynne wznowienie gry. By jednak spełniała swoją ważną funkcję, powinna być odpowiednio dobrana – zarówno pod kątem wymaganej wielkości, jak i określonych parametrów, takich jak wytrzymałość, wieloletnia trwałość czy wielkość oczek.

 

Szukając mocnej siatki na bramki do piłki ręcznej, warto zapoznać się z ofertą producenta Siatki-Kramer.pl. Specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz przedstawią najlepsze produkty w atrakcyjnych cenach – zadzwoń i dowiedz się więcej: 604 127 881.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej