Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Jakie wymiary ma boisko do siatkówki plażowej

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki plażowej

Dlaczego siatka do siatkówki jest tak ważna?

Sporty na świeżym powietrzu uwielbia chyba każdy z nas. Nie wszyscy jednak pamiętamy o tym, aby w odpowiedni sposób przygotować przestrzeń do gry w siatkówkę halową czy plażową, która kojarzy się z typowo wakacyjną rozrywką – przynajmniej dla osób, które oddają się temu zajęciu rekreacyjnie w wolnym czasie. Warto bowiem wspomnieć, że siatkówka plażowa to cieszący się dużą popularnością sport, który – podobnie jak tradycyjna jego odmiana – przyciąga rzesze kibiców w czasie profesjonalnych turniejów i zmagań reprezentacji kraju.

 

Oczywiście, aby móc oglądać lub aktywnie uczestniczyć w takich meczach, trzeba najpierw zadbać o wszystkie elementy boiska – linie końcowe, wyznaczenie linii środkowej, a przede wszystkim… siatkę sportową, od której ta dyscyplina wzięła swoją nazwę.

 

Szczególnie uwagę należy zwrócić na to, jak powinna wyglądać siatka do siatkówki klasycznej lub plażowej, i oczywiście odpowiednio dopasować jej rozmiar. Mimo, że entuzjastów tego sportu nie brakuje, to nie wszyscy orientują się w parametrach, jakie powinna spełniać, czy też w tym, jakie wymiary ma boisko do siatkówki. Tymczasem są to kwestie zasadnicze, jeżeli gra ma być przepisowa.

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki plażowej?

Odpowiadając na pytanie o wielkość pola gry, to w przypadku klasycznej wersji boisko do siatkówki ma 18 metrów x 9 metrów. Tworzą je dwie połówki o wymiarach 9 metrów x 9 metrów, które są rozgraniczone przez zawieszoną pomiędzy słupkami siatkę sportową.

 

Jeśli chodzi natomiast o boisko do siatkówki plażowej, to tworzy je prostokąt o wymiarach 16 x 8 m. Występują tu dwa kwadraty, w których bok liczy 8 m. Planowane latem lub jesienią mecze powinny rozgrywać się na wydzielonym przez linie boiska obszarze o podanej długości i szerokości. Nie tylko jednak te parametry są ważne – trzeba też zadbać o to, by wysokość siatki była odpowiednia, w zależności od wieku zawodników oraz ich płci.

Wysokość siatki dla poszczególnych grup wiekowych

Jednym z ważnych punktów przy organizacji boiska do siatkówki halowej, jak i plażowej, jest zadbanie o to, by dzieląca je na połowy siatka była zawieszona na właściwej wysokości. Najważniejszymi kryteriami, które ją wyznaczają, są płeć oraz wiek zawodników.

 

W przypadku mężczyzn jest to 2,43 m, natomiast kobiet – 2,24 m. Jeśli do meczu stają młodsi uczestnicy, wówczas górna krawędź siatki do siatkówki powinna znajdować się na wysokości 2,35 m dla młodzików oraz 2,15 m dla młodziczek.

Jak powinno być przygotowane boisko do siatkówki plażowej?

Kwestie organizacyjne, chociaż zwykłemu obserwatorowi meczu nie zajmują uwagi, to jednak są bardzo ważne. Pamiętajmy na przykład o tym, że boisko do siatkówki plażowej przygotowywane w danym miejscu przede wszystkim powinno być czyste. Gracze, którzy będą poruszali się na wydzielonej przestrzeni, mają czuć się bezpiecznie i komfortowo.

 

Organizator powinien zadbać o wyraźnie wyznaczone linie końcowe, pamiętać o ograniczeniu strefy gry liniami bocznymi oraz oczywiście zaznaczyć przebieg linii środkowej, nad którą wisi siatka do siatkówki – jej wybór również powinien być przemyślany.

Nie tylko wymiary boiska są ważne – jaki wymiar ma siatka do siatkówki?

Wymiary boiska, jak i inne parametry są bardzo istotne, gdy chodzi o wszelkie dyscypliny sportowe. Siatkówka plażowa, klasyczna, jak i każda inna aktywność fizyczna posiada z góry określone zasady oraz warunki, w jakich może być uprawiana.

 

Warto tu jednak zaznaczyć, że bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniej siatki do siatkówki. Zgodnie z przepisami w meczach klasycznej piłki siatkowej powinna mieć 1 m szerokości i od 9,5 do 10 m długości. Natomiast siatka do siatkówki plażowej ma 1 m szerokości i 8,5 m długości. To jednak nie wszystko, bo ważna będzie także jej struktura. Powinny tu występować kwadratowe oczka siatki, których bok wynosi 10 cm.

 

Poza parametrami siatki plażowej podczas zakupu powinniśmy także zwrócić uwagę na jej jakość i wykonanie – przepisy przewidują, że w górnej i dolnej części powinna być ona obszyta białą płócienną taśmą i to z dwóch stron.

Boiska do siatkówki plażowej dobrze przygotowane do rozgrywek!

Organizacją zawodów i konkursów sportowych zajmują się wykwalifikowani specjaliści, którzy mogą zaplanować mecze tej dyscypliny nie tylko na plaży. Piasek może zostać nawieziony w przeznaczone do tego miejsce, które będzie spełniało wymogi formalne dotyczące przygotowania boiska do siatkówki plażowej. Organizatorzy z dużym doświadczeniem wiedzą, jak powinny wyglądać boiska do siatkówki plażowej i jak zadbać o bezpiecznie i optymalne pod kątem wygody sportowców warunki.

 

Natomiast w przypadku wyboru siatki sportowej do plażówki polecamy pomoc naszych specjalistów. Pracownicy firmy Siatki-Kramer.pl pozostają do dyspozycji i doskonale znają się na parametrach oraz szczegółach montażu i innych kwestiach technicznych. W razie pytań lub chęci poznania atrakcyjnej oferty od producenta siatek sportowych napisz lub zadzwoń do nas:

  • numer telefonu: 604 127 881
  • adres e-mail: arkadiusz@siatki-kramer.pl
Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej