Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Siatka na drzewa przeciw ptakom – jaką wybrać, ...

Siatka na drzewa przeciw ptakom – jaką wybrać, jak zakładać?

W sadzie i ogrodach – siatka ochronna jest niezbędna

Jak wiadomo, niektóre ptaki uwielbiają korzystać z dobrodziejstw znalezionych w ogrodzie i chętnie podjadają czereśnie, wbrew woli gospodarza. Nie tylko te drzewka owocowe są narażone na częste odwiedziny skrzydlatych gości. Niezależnie, czy chodzi o domowy ogródek, czy o sad stanowiący podstawowe źródło utrzymania gospodarza – w każdym przypadku najważniejsza jest skuteczna – a zarazem bezpieczna dla ptaków – ochrona drzew. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na zabezpieczenie plonów, a mianowicie założenie siatki przeciw ptakom.

Odporna na warunki atmosferyczne siatka przeciw ptakom

Najlepszym sposobem na odstraszanie ptaków – tak, by nie zrobić im krzywdy – jest ten przy pomocy siatki i specjalnej konstrukcji, na której zostaje ona rozwieszona. Powinna ona oczywiście posiadać określone cechy, aby zakup siatki był opłacalną inwestycją na całe lata.

 

Jak wiadomo, w naszym klimacie pogoda nie rozpieszcza i potrafi być bardzo zmienna – od upalnych temperatur do przenikliwych mrozów, od intensywnych opadów i silnego wiatru do mocnego promieniowania UV. Dlatego wybór wysokiej jakości produktu ma tutaj bardzo duże znaczenie. Odpowiednio dobrana siatka przeciw ptakom ma całoroczne zastosowanie i zachowuje swoje właściwości, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Siatka przeciw ptakom – jak wybrać najlepszą?

Odporność na działanie warunków pogodowych jest jedną z kluczowych cech, jakie powinna mieć siatka na drzewa i krzewy owocowe. Nie jest jednak jedyną. Biorąc pod uwagę chociażby fakt, jak ostre bywają dzioby ptaków, trzeba pomyśleć o tym, by zadbać o naprawdę trwałe i skuteczne zabezpieczenie. Na jego wytrzymałość wpływa między innymi materiał wykonania, dlatego często do ochrony sadów stosuje się siatkę z polietylenu. Cechuje się ona wówczas niewielką wagą, a jednocześnie jest na tyle mocna, by ptaki – np. szpaki, które uwielbiają czereśnie – nie miały dostępu do zbiorów na drzewach. Jest to także materiał odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych.

 

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabezpieczenia? Otóż siatka przeciw ptakom nie może mieć zbyt dużych oczek. W innym razie nie będzie żadną przeszkodą dla głodnych zwierząt, dla których gałęzie obsadzone przysmakami lub krzewy, na których rosną borówki, to prawdziwe miejsca uczty. Należy także oczywiście dobrać odpowiednią długość siatki przeciw ptakom.

O montażu siatki ochronnej na drzewa i krzewy – jak zakładać?

Precyzja przy zakładaniu zabezpieczenia, jakim jest siatka przeciw ptakom, jest kluczowa, by było ono skuteczne. Przy rozległym terenie warto skorzystać z pomocy kilku osób, by zamontować całą konstrukcję z siatek i słupów (metalowych lub drewnianych). Przydadzą się do tego kołki umieszczane we wspornikach (tzw. kotwy oczkowe), a także stalowe linki rozciągnięte pomiędzy wspornikami i utrzymujące siatkę na miejscu, jak również śruby rzymskie umożliwiające regulację naciągu materiału. Co ważne, siatka ochronna stosowana w sadach i na plantacjach nie może być za mocno naciągnięta. W innym przypadku nie spełni dobrze swojej funkcji. Poza tym odpowiednio dobrana siatka o optymalnej elastyczności nie będzie kolidowała z naturalnym rozwojem i wzrostem drzew czy krzewów.

 

Warto też nadmienić, że każda siatka na drzewa, której główną funkcją ma być ochrona roślin przed ptakami, może być montowana dwojako. Po pierwsze – całościowo na większą liczbę drzew. Wówczas używa się dodatkowych podpór, które umożliwią rozłożenie materiału na wyżej wspomnianej konstrukcji. Po drugie, siatka ochronna może być zakładana na pojedyncze drzewa, które szczególnie upodobały sobie różne gatunki ptaków. Wtedy montaż jest łatwiejszy.

Jakie jeszcze zalety mają siatki przeciw ptakom?

Prawidłowy i niczym niezakłócony rozwój drzew i krzewów oraz dojrzewanie owoców to ogromna zaleta, jaką umożliwia nam założenie siatki. Wybierając to zabezpieczenie, można być pewnym, że jest to jedno z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań.

 

Należy pamiętać, że ptaki częstują się co prawda naszymi plonami, ale są też niezastąpione w walce ze szkodnikami – dlatego dbałość o zdrowie i życie skrzydlatych istot powinno jak najbardziej leżeć w naszym interesie, zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

Inne zastosowanie siatek przeciw ptakom

Dużo mówi się o nakładaniu siatek na duże drzewa pełne owoców. A co z roślinami, które rosną tuż przy ziemi, a nadal stanową cel łakomych ptaków? Wszelkie krzewy oczywiście też można zabezpieczyć za pomocą siatki. Montaż wygląda wówczas nieco inaczej, ale dzięki nim słodkie owoce, np. borówki pozostają u właścicieli.

 

Najważniejsze, by siatka ochronna na drzewa i krzewy owocowe była solidnie wykonana, wytrzymała oraz spełniała wymogi bezpieczeństwa. Po sprawdzeniu parametrów można wybrać także barwę takiego zabezpieczenia, najlepiej nieodróżniającą się mocno od otaczającej scenerii. Najczęściej do ochrony przed ptakami wybierane są siatki w kolorze czarnym albo zielonym.

Radość z plonów dzięki siatce chroniącej przed ptakami

Sadownicy i domowi smakosze jednym słowem mogą więc powiedzieć: koniec z wizytami nieproszonych gości! Siatki na drzewa owocowe ochronią nasze wypielęgnowane w ogrodzie skarby. Wystarczy wybrać i zamontować zabezpieczenie, by szpaki i inne ptaki owocożerne już im nie zagrażały.

 

Reasumując, aby skutecznie chronić drzewa i krzewy, należy wybrać trwałą siatkę, która nie ulegnie zniszczeniu po natarciu ptactwa. Z racji tego, że cały czas jest narażona na promieniowanie UV, musi być bardzo dobrej jakości, by nie wpływało to na jej funkcjonalność. Materiał, z którego jest wykonana, powinien być odporny zarówno na dzioby ptaków, jak i inne uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki pogodowe.

 

Najlepsze siatki na drzewa i krzewy przeciw ptakom znajdziesz w ofercie producenta, firmy Siatki-Kramer.pl. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i opowiemy o szczegółach – zapraszamy do kontaktu:

  • nr tel.: 604 127 881
  • e-mail: arkadiusz@siatki-kramer.pl
Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej