Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Siatki na drzewa owocowe – na co zwrócić ...

Siatki na drzewa owocowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

swb-news

Siatka ochronna to sposób na zabezpieczenie drzew i krzewów owocowych przed ptakami, które wyjadają owoce, często znacząco zmniejszając zbiory. W jaki sposób ją wybrać i jak zamontować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Siatki na drzewa owocowe – dlaczego są potrzebne?

Siatka ochronna na drzewa i krzewy owocowe stanowi skuteczny sposób zabezpieczenia owoców przed ptakami, które potrafią spustoszyć całe plony owoców. Ptaki są przyzwyczajone do różnych zmiennych warunków otoczenia, dlatego zabezpieczenia takie jak hałas, strachy na wróble czy armatki gazowe nie zapewnią ochrony przed tymi zwierzętami. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest założenie siatki ochronnej, dzięki której można uratować zbiory. Zabezpieczają one bowiem przed kontaktem z ptakami – nie mają one dostępu do owoców, a tym samym nie wyrządzają żadnych szkód w plonach.

Oprócz ochrony przed ptakami siatkę ochronną warto również zastosować w celu zabezpieczenia drzew i krzewów przed niszczącym działaniem zjawisk atmosferycznych, w tym przede wszystkim silnych wiatrów.

Siatki ochronne stosuje się zazwyczaj w celu ochrony zbiorów owoców takich jak wiśnie i czereśnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby założyć ją również na inne owocujące drzewa, a także na krzewy owocowe jak aronia, agrest, malina, borówka, porzeczka, a nawet truskawka. Oprócz krzewów i drzew owocowych siatka ochronna znajduje także zastosowanie w uprawie winorośli.

Istnieje kilka sposobów zamontowania siatek ochronnych. Można je zamontować na pojedynczych egzemplarzach roślin lub za pomocą specjalnej konstrukcji umieścić nad całym sadem. Drugi przypadek sprawdzi się szczególnie, gdy posiadamy sad z dużą ilością drzewek.

Należy również podkreślić, że siatki ochronne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Ich montaż i demontaż są stosunkowo proste, dzięki czemu w dowolnym momencie można je zakładać i zdejmować, nie powodując przy tym strat plonów.

Jak wybrać siatkę ochronną na drzewa owocowe?

Wybór siatki ochronnej ma ogromne znaczenie, ponieważ od jakości produktu zależne będą jej właściwości użytkowe. Najlepszym rozwiązaniem są siatki polietylenowe, które charakteryzuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników pogodowych, takich jak promieniowanie UV, a przy tym elastyczne, dzięki czemu łatwo dopasowują się do kształtu drzewa lub krzewu. Są również lekkie, dlatego można je z łatwością zakładać na drzewa i krzewy.

Wybrana siatka ochronna powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu będzie mogła posłużyć wiele sezonów. Nie ulegnie również szybko zniszczeniu i nie będzie trzeba jej co chwilę wymieniać. Na co zwrócić uwagę wybierając siatkę ochronną na drzewa owocowe?

Materiał siatki ochronnej

Materiałem wykorzystywanym do produkcji siatek ochronnych na drzewa i krzewy jest polietylen o zwiększonej gęstości. Jest to trwały i odporny na działanie czynników pogodowych materiał, który wykazuje się przy tym dużą elastycznością. Jest on także wytrzymały, dlatego nie ulega uszkodzeniom mechanicznym w wyniku działania ptaków podejmujących próby rozszarpania siatki.

Wytrzymałość siatki ochronnej

W celu prawidłowej realizacji swojej funkcji siatka przeciw ptakom powinna być bardzo wytrzymała. Niezależnie od panujących warunków atmosferycznych – promieniowania UV, niskich bądź wysokich temperatur czy wilgoci, siatka nie powinna ulegać odkształceniom ani tracić swoich właściwości. Z tej przyczyny bardzo ważne jest, aby wybierać siatkę ochronną wysokiej jakości.

Wymiary siatki na drzewa

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru siatki ochronnej na drzewa jest wielkość siatki. Powinna ona zostać dopasowana do powierzchni, która ma być chroniona. Ważne jest, aby zapewniała ona szczelne pokrycie drzewa czy krzewów owocowych – każde niezabezpieczone miejsce zostanie zapewne wykorzystane przez ptaki.

Wielkość siatki powinna zapewniać możliwość jej swobodnego montażu, a także posiadać odpowiednią grubość oraz wielkość oczek. Otwory nie powinny być zbyt duże, ponieważ mogą umożliwiać ptakom wyjadanie owoców pomimo założonego zabezpieczenia.

Ciężar siatki

Siatka ochronna na drzewa i krzewy owocowe musi być lekka, aby nie obciążać gałęzi i nie niszczyć rośliny. Co więcej materiał powinien być również odporny na przesiąkanie wilgocią, ponieważ nasiąknięta siatka staje się znacznie cięższa. Niewielka waga siatki ma jednak szczególne znaczenie w przypadku osłony młodych drzewek, a także krzewów np. borówki amerykańskiej czy agrestu, które nie są w stanie udźwignąć dużego ciężaru.

Sposób montażu siatki ochronnej

Montaż siatki ochronnej nie jest skomplikowany. Zakupioną siatkę należy narzucić od góry na drzewo bądź krzew, pamiętając przy tym o możliwie najszczelniejszym otoczeniu rośliny. Siatka powinna zostać również odpowiednio napięta i przytwierdzona.

Siatka może także chronić większą ilość roślin, jednak w tym przypadku konieczne jest stworzenie specjalnej konstrukcji ponad koronami drzew wykonanej z mocnych słupków, linki stalowej oraz elementów montażowych. Na wykonanej konstrukcji należy zamontować siatkę dbając o to, aby została ona właściwie przytwierdzona.

Gdzie kupić siatkę ochronną na drzewa owocowe i krzaki owocowe? Szukaj ich w ofercie sprawdzonych firm oferujących siatki ochronne na wymiar. Naszym klientom oferujemy możliwość indywidualnego dopasowania siatki do wymiarów drzew lub konstrukcji nad sadem. Sprawdź naszą ofertę na siatki ochronne przeciw ptakom.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej