Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Siatki na rusztowania – jak chronić ...

Siatki na rusztowania – jak chronić pracowników na terenie budowy

Jak skutecznie zabezpieczyć teren budowy? Przydatne siatki na rusztowania

Trudno sobie wyobrazić inwestycję budowlaną bez żadnego rusztowania. Ze względu na charakter prac na wysokości oraz ryzyko, jakie się z nimi wiąże, oczywiście obszar działań powinien być dobrze zabezpieczone. Regulują to też odpowiednie przepisy prawne. Wskazane w takim przypadku są siatki rusztowaniowe, które stosuje się przy budowie domu, obiektów mieszkalnych, biurowych i w wielu innych miejscach, gdzie potrzeba wzmożonej ochrony pracowników. Wysokiej jakości siatka na rusztowanie będzie też bardzo przydatna podczas remontów.

 

Jak widać, produkty te pełnią bardzo rozbudowaną funkcję; ich rola nie ogranicza się jednak tylko do zabezpieczania osób pracujących na wyższych kondygnacjach. Wytrzymała siatka budowlana nie tylko chroni pracowników przed upadkiem z wysokości, ale również zwiększa bezpieczeństwo innych osób, czyli na przykład przechodniów, zabezpieczając ich przed spadającymi z góry elementami (takimi jak gruz, kawałki tynku itd.). Mocna siatka ochronna jest więc jednym z najważniejszych elementów w każdej planowanej inwestycji.

Popularne siatki na rusztowania – jak chronić pracowników na terenie budowy?

W wielu pracach budowlanych czynności wykonywane na wysokościach to codzienność. Wtedy właśnie niezbędne są wytrzymałe siatki na rusztowania, bez których nie tylko zdrowie i życie pracowników byłoby zagrożone, ale także wiele szkód mogłoby powstać w pobliżu terenu budowy.

 

Realizatorzy inwestycji muszą przy tym pamiętać o aspektach prawnych, które regulują rodzaje i sposoby zabezpieczeń, jakie mają gwarantować odpowiednie warunki pracy bez narażania zdrowia i życia.

 

W praktyce ochrona pracowników przewiduje, że wszystkie potencjalne działania, które są wykonywane na wysokości powyżej metra nad poziomem gruntu lub podłogi powinny być odpowiednio zabezpieczone, m.in. przez zastosowane siatki ochronne.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników wykonujących prace na wysokościach

Nadal jeszcze czasami ignoruje się takie zabezpieczenia, co stanowi jednak poważny błąd narażający osoby wykonujące roboty budowlane na wypadki i jest to też niezgodne z przepisami. A przecież w praktyce siatka rusztowaniowa jest całkiem łatwa w montażu. W sprawie szczegółów związanych z jej montowaniem lub pytań o parametry można skontaktować się bezpośrednio z naszymi specjalistami – jako producent siatek gwarantujemy pełną fachowość i najkorzystniejszą ofertę – tel.: 604 127 881.

 

Biorąc zatem pod uwagę fakt, że ochrona pracowników stanowi jeden z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy, rozwiązanie to zajmuje wysoką pozycję wśród innych punktów przygotowania bezpiecznego terenu pracy.

Trwała siatka zabezpieczająca na małej i dużej wysokości

Firmy budowlane kierują swoich pracowników na krótkie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy, które wyjaśniają, jak się zachować w pracy na wysokościach, czyli już powyżej 3 m od podłoża. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prace budowlane często odbywają się na bardzo dużej wysokości, natomiast wskazania co do zabezpieczenia ich obszaru są już „zaledwie” od wspomnianych 3 m powyżej podłogi lub gruntu.

 

Pracownik powinien też wiedzieć, w jaki sposób ustawia się stabilną konstrukcję, na której umocowana zostaje odpowiednio dobrana siatka na rusztowania. Zadbanie o właściwe przeszkolenie oraz narzędzia ochrony zdrowia i życia zatrudnionych osób leży w gestii każdego inwestora.

Siatka na rusztowanie w miejscach publicznych

Czy tytułowy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na budowie jest konieczny za każdym razem? Otóż tak, bowiem wytrzymała siatka ochronna znajduje zastosowanie praktycznie zawsze, nawet przy najmniejszych pracach budowlanych – szczególnie jeżeli są one realizowane w miejscach publicznych.

 

Ma to związek ze specyfiką wykonywanych robót budowlanych, które często obarczone są dość wysokim stopniem ryzyka i mają miejsce w pobliżu zabudowań, ulic i innych miejsc wzmożonego ruchu przechodniów i kierowców. Natomiast to, jaka siatka na rusztowania sprawdzi się najlepiej, uzależnione jest od wysokości, na których są realizowane prace, a także od typu elewacji.

Dodatkowa ochrona zapewniana przez siatki budowlane

Warto też wspomnieć, że siatki budowlane sprawdzają się nie tylko jako zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, ale także gwarantują dodatkową ochronę. Siatki tego typu osłaniają bowiem równie skutecznie przed wiatrem i słońcem, co jest niezwykle ważne dla komfortu robotników budowlanych, co przekłada się też na szybkość i wydajność w pracy. Korzyści, jakie zapewniają siatki ochronne na placu budowy czy remontu, jest więc znacznie więcej, niż można by przypuszczać.

Mocna siatka ochronna na rusztowanie – jak ją dopasować?

Przede wszystkim, gdy ustawiane jest rusztowanie i wiadomo, na jakiej wysokości będą realizowane prace, już wówczas można określić, jakie siatki ochronne będą potrzebne. Oczywiście zawsze należy wybierać produkty wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła, natomiast im większa wysokość wykonywanych robót, tym materiał powinien być mocniejszy i zarazem odpowiednio elastyczny, aby skutecznie amortyzować spadające elementy elewacji oraz zapewnić ochronę przed upadkiem.

 

Siatki na rusztowania powinny być więc jak najbardziej wytrzymałe – zachowując wysoką odporność zarówno na różne obciążenia mechaniczne, jak i warunki pogodowe – a także sprężyste i trwałe. Dzięki tym cechom wybrany produkt może idealnie sprawdzić się też jako siatka osłonowa. Przede wszystkim jednak chroni pracowników, a także osoby w pobliżu, gdy prace odbywają się np. przy chodniku, ulicy, w okolicach parku czy innych uczęszczanych miejsc. Zarówno jeśli chodzi o dobór rozmiaru, jak i wskazanych parametrów, fachowe doradztwo zapewnia polski producent siatek – firma Siatki-Kramer.pl.

Pomoc specjalistów w wyborze siatki ochronnej na rusztowania

Zanim siatka na rusztowanie zostanie wybrana, warto zorientować się, jakie są jej rodzaje i co sprawdzi się najlepiej w danej inwestycji, a także – czy wszystkie siatki zabezpieczające mocuje się podobnie. W poznaniu przekroju produktów oraz odpowiedzi na pytania o optymalny dobór tego typu zabezpieczenia mogą pomóc eksperci ze sklepu Siatki-Kramer.pl.

 

Dzięki wielu latom doświadczenia oraz zrealizowanym dotąd projektom nasi fachowcy będą w stanie wyjaśnić wszystkie szczegóły dotyczące siatki rusztowaniowej, montażu i doboru, oraz zaprezentują najkorzystniejszą ofertę dla inwestora.

 

Zapraszamy do kontaktu – zadzwoń lub napisz do nas:

  • nr telefonu: 604 127 881
  • adres e-mail: arkadiusz@siatki-kramer.pl
Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej