Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Siatki ochronne przed ptakami – rozwiązanie na ...

Siatki ochronne przed ptakami – rozwiązanie na plantacje i do sadów

Dlaczego siatka na ptaki jest często konieczna do ochrony upraw?

Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się sadownictwem i czerpał korzyści płynące z upraw drzew owocowych, wie, jak uciążliwe mogą być szpaki i inne skrzydlate osobniki zagrażające cennym, słodkim zbiorom. Ile to razy słyszało się o sytuacji, w której to właśnie ptaki szukające pożywienia zniszczyły plantacje drzew i krzewów owocowych? Niesie to za sobą nie tylko straty w postaci znacznego uszczuplenia zbiorów na własny użytek. To także spore szkody finansowe, jeśli chodzi o profesjonalnych sadowników, dla których czereśnie i inne owoce stanowią ważną podstawę źródła dochodu.

 

Na szczęście istnieje skuteczny sposób na ochronę owoców, który nie wymaga wielkiego przeorganizowania przestrzeni w ogrodzie lub sadzie, ani poniesienia znacznych wydatków. O czym mowa? Odpowiedź jest prosta i sprawdzona już przez wiele osób – siatki przeciw ptakom doskonale sprawdzają się jako skuteczne zabezpieczenie upraw przed nieproszonymi skrzydlatymi gośćmi.

Jak działają siatki ochronne przed ptakami?

Siatki ochronne stanowią bardzo popularne rozwiązanie do zastosowania praktycznie w każdym sadzie, na plantacji i w prywatnym ogródku, ponieważ jest to prosty i dość ekonomiczny sposób odstraszania ptaków. Co również ważne, jest to sposób skuteczny i bezpieczny dla zwierząt, więc wszelkie obawy, że szpaki, kosy i inne gatunki mogłyby ucierpieć w zetknięciu z osłoną plantacji, zostają znacząco zminimalizowane.

 

Z ich użyciem można zabezpieczyć zarówno całe uprawy, jak i pojedyncze drzewa oraz krzewy. W zależności od potrzeb należy dobrać odpowiednią ilość materiału i zamontować siatkę na konstrukcji ze słupków. Okryte nią drzewka owocowe (jak i krzewy borówki czy innych przysmaków) są oddzielone od głodnych ptaków, a zarazem mają dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Siatka przeciw ptakom sprawia, że zwierzęta nie mają możliwości przedostania się do owoców, które mogą dojrzewać w optymalnych, sprzyjających warunkach.

Siatka ochronna z polietylenu – zalety

Każda siatka służąca do ochrony przed ptactwem powinna charakteryzować się kilka kluczowymi cechami, by mogła skutecznie i trwale zabezpieczać zbiory czereśni i innych owoców. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest wytrzymałość, ponieważ w zetknięciu z atakującymi ostrymi dziobami i szponami ptaków struktura siatki powinna pozostać nienaruszona. Odporność na uszkodzenia mechaniczne jest więc kluczowa. Przydatny będzie także odpowiedni poziom sprężystości, który umożliwi bezpieczny i łatwiejszy montaż z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji przeciw ptakom, chroniącej plony każdego dnia.

 

Wykonane z odpowiedniego materiału – jakim jest w szczególności wytrzymały polietylen – siatki przeciw ptakom są także odporne na różne warunki pogodowe, w tym na skrajne temperatury powietrza, promieniowanie UV, silny wiatr, mrozy czy ulewne deszcze. Nie nasiąkają wodą i nie rozciągają się pod wpływem czynników atmosferycznych czy mechanicznych, nie ma zatem powodu do zmartwień o ich strukturę, właściwości, a nawet wygląd – które niezmiennie pozostają na wysokim poziomie.

 

Jasno z tego wynika, że wysokiej jakości siatki chronią przed ptakami, jak i przed zjawiskami, na które nie mamy większego wpływu – promieniowaniem UV, wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i śniegu, czy gradem. Stanowią więc podwójne zabezpieczenie, minimalizując ryzyko szkód, jakie mogłyby wyrządzić szpaki itp., a także ograniczając wpływ szkodliwych warunków pogodowych.

Trwała ochrona delikatnych krzewów owocowych – optymalny dobór siatki

Krzewy owocowe wymagają szczególnej uwagi, jeśli chodzi o właściwy dobór siatki na ptaki. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku wielkość oczka, choć podczas wyboru należy wziąć pod uwagę także inne cechy i właściwości. W przypadku ochrony upraw w całym sadzie trzeba obliczyć metry kwadratowe, czyli wielkość zabezpieczenia, które będzie potrzebne. Rozmiar oczek natomiast powinien być na tyle „gęsty”, by uniemożliwić przedostanie się dziobów do czereśni bądź innych smacznych kąsków, dla których zakładane są plantacje.

 

W razie wątpliwości przy wyborze może pomóc zaufany producent siatek – doświadczeni specjaliści z pewnością doradzą, co sprawdzi się najlepiej w przypadku danej uprawy. Zawsze można także zwrócić się z pytaniem o montaż i niezbędne elementy do jego przeprowadzenia (jak śruby rzymskie i inne akcesoria).

 

Reasumując, wybrana siatka ochronna powinna mieć wszystkie parametry – od precyzyjnie określonego wymiaru (szerokość i długość siatki), do grubości splotu – dostosowane do konkretnego rodzaju krzewów i owoców.

Słowo podsumowania o siatkach – jak zabezpieczyć drzewka owocowe?

Czereśnie, wiśnie, borówki i inne łakocie natury smakują nie tylko nam – bardzo często ptactwo lubi się nimi częstować bez pozwolenia. Czy każdorazowo jesteśmy skazani na znacznie uszczuplone uprawy? Oczywiście, że nie! Wystarczy zastosować prostą i opłacalną metodę, by pozbyć się problemu w skuteczny i zarazem bezpieczny sposób – aby zarówno roślinom, jak i zwierzętom nic nie groziło.

 

Polecanym rozwiązaniem są trwałe siatki na drzewa owocowe, które nie bez powodu cieszą się bardzo dużą popularnością. Metalowe lub drewniane konstrukcje, na których rozpościera się chroniący zbiory materiał, osłonią nie tylko przed natrętnym ptactwem, ale także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrane pod plantację siatki na wymiar będą stanowiły skuteczne zabezpieczenie wszystkich drzew, krzewów i innych roślin.

 

Przy wyborze wystarczy dopasować potrzebny rozmiar, wielkość oczka, grubość sznurka i inne cechy – a po montażu drzewa owocowe przestaną stanowić łakomy cel dla ptaków. To opłacalna inwestycja, która sprawdzi się zarówno w przydomowym ogródku, jak i zakrojonej na szeroką skalę plantacji.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej