Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Siatkowy paśnik na siano dla koni – z ...

Siatkowy paśnik na siano dla koni – z jakiego materiału go wykonać?

swb-news

Paśnik na siano dla konia wykonany z mocnej siatki sznurkowej to idealny sposób na łatwe karmienie zwierząt. Zapewnia wygodę i bezpieczeństwo, jednak do jego wykonania warto wybierać specjalne siatki z wysokiej jakości tworzywa. Na jaki materiał najlepiej się zdecydować? I w jaki sposób wykonać siatkowy paśnik na siano dla koni? Podpowiadamy!

Paśnik na siano dla koni z siatki sznurkowej – dlaczego warto?

Właściciele koni doskonale wiedzą, jak ważne jest właściwe żywienie koni. Zwierzęta te nie powinny być karmione bez nadzoru, ponieważ może to stwarzać dla nich niebezpieczeństwo. Koń powinien spożywać siano w wolnym tempie, niewielkimi porcjami, dzięki czemu organizm ma zapewnioną właściwą ilość nieprzetworzonego błonnika, korzystnie wpływającego na trawienie. Dystrybucja pożywienia, jakim jest siano, możliwa jest na kilka sposobów. Jednym z polecanych sposobów są paśniki z siatki sznurkowej, które umożliwiają kontrolę nad ilością spożywanego siana.

Nadzór nad ilością siana, którą spożywa zwierzę, to jednak nie wszystkie korzyści z posiadania paśnika. Istotne są również czynniki ekonomiczne. Zastosowanie tego rozwiązania to gwarancja, że siano nie będzie marnowane. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku dużych stajni, gdzie w przypadku braku paśnika można mówić o sporych ilościach marnotrawionego pożywienia dla zwierząt. Paśnik chroni również przed bałaganem na padoku lub w stajniach.

Ważną zaletą paśnika z siatki sznurkowej jest także wygoda w karmieniu zwierząt. Zastosowanie paśnika pozwala bowiem na brak konieczności poświęcania uwagi zwierzęciu przez hodowcę w czasie karmienia. Konie swobodnie spożywają posiłki z worka, a właściciel może zająć się innymi sprawami. Co więcej zwierzęta mają udostępnione siano przez cały czas i w dowolnej chwili mogą z niego skorzystać. Paśniki można również zamontować w różnych miejscach – w stajni oraz w boksie, a także w terenie.

Siatkowy paśnik dla koni to również gwarancja bezpieczeństwa podczas karmienia zwierząt. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego siatki nie oddziałują na zwierzęta w żaden negatywny sposób, nie stwarzają ryzyka alergii i podrażnienia, a także rozerwania i połknięcia fragmentu siatki. Dzięki dobrej jakości siatce zastosowanej w paśniku konie mogą bezpiecznie spożywać posiłki.

Z czego zrobić paśnik dla koni?

Wykonanie paśnika nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak kluczowy jest dobór odpowiednich elementów, z których ma on zostać zrobiony. Nie warto sięgać po przypadkowe produkty, gdyż może to być rozwiązanie stwarzające zagrożenie dla zwierząt. Znacznie lepiej sięgnąć po siatki sprawdzonych producentów, które będą mocne, trwałe, jak również bezpieczne. Specjalne siatki przeznaczone na paśnik dla koni będą utrzymywały odpowiednie parametry przez długi czas. Łatwiejsze będzie również wykonanie konstrukcji i montaż siatki.

Wybierając siatkę do wykonania paśnika warto kierować się czynnikami takimi jak:

  • Jakość materiału – materiał, z którego ma zostać zrobiony paśnik powinien być wytrzymały, solidny, odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, promieniowanie UV, niskie temperatury, a jednocześnie bezpieczny dla zwierząt. Wszystkie te kryteria spełniają siatki polipropylenowe, dlatego są one rekomendowane do wykonania tego rodzaju konstrukcji.
  • Wykonanie siatki – siatka do paśnika powinna być nie tylko odporna na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne, lecz również na ewentualne próby jej rozrywania przez zwierzęta. Z tej przyczyny polecane są siatki bezwęzłowe.
  • Grubość siatki – znaczenie dla wytrzymałości konstrukcji ma także grubość sznurka. Należy pamiętać, że cieńsza siatka generuje ryzyko jej uszkodzenia, a tym samym częstszego wymieniania.

Gdzie kupić siatkę na paśnik? Wybór przede wszystkim powinien opierać się o jakość produktu. Warto podstawić także na siatki wykonane na zamówienie, które będą idealnie pasować do potrzeb i wymiarów planowanej konstrukcji.

Paśnik dla konia z siatki sznurkowej – jaka forma?

Paśniki dla koni mogą mieć przybierać różną formę. Wybierając konkretne rozwiązanie oraz kształt paśnika warto kierować się zarówno specyfiką miejsca, w którym ma on zostać umieszczony, jak i potrzebami zwierząt. Najczęściej stosowane są paśniki o konstrukcji:

  • Poduchy – rozwiązanie zazwyczaj stosowane w boksach. Kształt paśnika w formie poduszki umożliwia koniom swobodny dostęp do siana w każdej chwili. Łatwe jest również napełnianie paśnika. Co więcej może z niego korzystać kilka zwierząt jednocześnie.
  • Worka na siano dla konia – ten rodzaj paśnika można powiesić zarówno w boksie, jak i na padoku. Jego forma uniemożliwia zaplątanie się w siatkę. W porównaniu do paśnika w kształcie poduchy pojemność worka jest dość ograniczona. Może on również służyć do karmienia wyłącznie jednego konia.
  • Baloty siana – konstrukcja o owalnym kształcie, którą umieszcza się na podłożu i zabezpiecza siatką. Zapewnia ona swobodny dostęp do pożywienia koniom, a także zabezpiecza przed bałaganem. Korzystać może z niego duża ilość zwierząt jednocześnie.

Wybór rozwiązania zależy od potrzeb hodowców oraz od charakterystyki miejsca, w którym paśnik na zostać ustawiony. Kluczowe znaczenie ma jednak siatka, która powinna posiadać odpowiednie parametry użytkowe.

Mocne siatki na paśnik dla konia

Siatka przeznaczona do wykonania paśnika powinna być wytrzymała i odporna na zmienne warunki pogodowe. Czynniki takie jak wilgoć, promieniowanie UV, niskie oraz wysokie temperatury nie powinny mieć wpływu na jej właściwości użytkowe. Wykonana z solidnego materiału siatka powinna być również odporna na czynniki mechaniczne takie jak szarpanie czy gryzienie przez konie. Rekomendowanym rozwiązaniem są grube siatki polipropylenowe.

Wykonując paśnik należy również dopasować rozmiar siatki do planowanej konstrukcji. W tym celu warto skorzystać z naszej oferty na siatki polipropylenowe – dopasujemy je do zakładanych w projekcie rozmiarów, a także pomożemy w doborze najkorzystniejszego rozwiązania, zapewniającego bezpieczeństwo zwierząt. Gwarantujemy trwałość naszych produktów oraz ich odporność na czynniki zewnętrzne.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej