Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Uprawa ogórków na siatce – co warto ...

Uprawa ogórków na siatce – co warto wiedzieć o uprawie ogórków na siatce?

swb-news

Ogórki są jednymi z najczęściej uprawianych roślin działkowych. Ich uprawa nie sprawia dużo trudności, o ile zapewniona zostanie im odpowiednia temperatura oraz poziom wilgoci. Są to również krzewy, które lubią się piąć, stąd rosnąca popularność metody, jaką jest uprawa pionowa ogórków z wykorzystaniem podpór oraz siatki. Z naszego artykułu dowiesz się, jak uprawiać ogórki na siatce oraz jakie są zalety tego sposobu uprawy ogórków.

Uprawa ogórków gruntowych – jakie są możliwości?

Ogórek siewny to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych, która w zależności od odmiany może być uprawiana w szklarni lub w przydomowych ogródkach bądź na działkach. Pierwsze z nich mają gładką skórkę i są dłuższe, zaś drugie są krótsze, twardsze, z nierówną, prążkowaną skórką. Ogórki ogrodowe są również bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, w tym niską temperaturę. Można je uprawiać różnymi metodami. Tradycyjnie uprawia się je tak, aby płożyły się po ziemi, jednakże możliwa jest także uprawa ogórka na sznurkach, uprawa ogórków na siatce w doniczce, uprawa w skrzynce, beczce, tunelach czy w workach. Ostatni czas to znaczny wzrost popularności rozwiązania, jakim jest uprawa ogórków na siatce. Jakie są zalety tej metody?

Uprawa ogórków gruntowych na siatce – zalety rozwiązania

Ogórki mogą być uprawiane w różny sposób, w tym poziomo lub pionowo. Choć mogłoby wydawać się, że uprawa ogórków w poziomie jest łatwiejsza, gdyż nie wiąże się z koniecznością wykonywania specjalnej konstrukcji, to wybór drugiego rozwiązania, czyli pionowej uprawy ogórków, przynosi o wiele więcej korzyści.

Oszczędność miejsca

Ogórki uprawiane na podporach pną się w górę, a tym samym zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Pędy ogórków potrafią sięgać nawet kilku metrów, więc oszczędność przestrzeni jest naprawdę znacząca! Szczególnie znaczenie ma to w przypadku ograniczonej ilości miejsca do uprawy – z niewielkiej powierzchni gruntu można uzyskać obfite plony.

Łatwiejszy zbiór warzyw

Zbiory ogórków uprawianych na podporach są znacznie łatwiejsze niż w przypadku ogórków wijących się po ziemi. Pionowa uprawa ogórków nie sprawia trudności, ponieważ nie trzeba przedostawać się pomiędzy pędy rozłożone na gruncie. Nie ma równie ryzyka podeptania pędów.

Lepsze nasłonecznienie

Ogórki gruntowe lubią dużą ilość światła. Lepsze nasłonecznienie sprawia, że ogórki lepiej owocują. W przypadku uprawy ogórków na gruncie dużo trudniej o dobre nasłonecznienie, zaś ogórki uprawiane na podporach pozwalają na znacznie lepszy dostęp do światła. Tym samym uprawa ogórków na podporach oznacza dużo obfitsze plony.

Mniejsze zużycie wody

Oprócz dużej ilości światła ogórki lubią również dużą ilość wody i trzeba je dość często podlewać. Ogórki rosnące pionowo łatwiej podlewać bezpośrednio przy korzeniach, bez konieczności lania wody na rozłożone pędy i liście. Podlewanie jest efektywniejsze, a zużycie wody zdecydowanie mniejsze.

Ochrona przed chorobami

Uprawa ogórków na siatce to także sposób na zabezpieczenie roślin przed chorobami. Na liściach po podlewaniu czy deszczu nie zalega bowiem woda, w której łatwiej dochodzi do rozwoju chorób grzybowych.

Jak sadzić ogórki na podporach?

Do uprawy ogórków na siatce warto wybrać żyzną, przepuszczalną i próchniczą ziemię z dużą ilością składników mineralnych, o odczynie 6,5-7,0 pH. Do kiełkowania oraz do wzrostu roślin niezbędne jest ciepło, dlatego podłoże powinno łatwo się nagrzewać. Idealnie sprawdzi się zatem gleba piaszczysto-gliniasta, czarnoziem, less lub mada. Na uprawę ogórków nie nadają się ziemie nadmiernie wilgotne i ciężkie ani zbyt lekkie i piaszczyste. Warto także wiedzieć, że ogórki gruntowe lubią ciepło, dlatego najlepiej sadzić je po wiosennych przymrozkach, gdy temperatura gleby wynosi minimum 10-12 stopni Celsjusza. Z tej przyczyny rośliny sadzi się dopiero w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.

Pionowa uprawa ogórków na siatce wymaga zachowania odpowiedniego rozstawu. Zalecany jest rozstaw 50 – 80 × 100 cm, a nasiona należy wysiewać pojedynczo bądź po maksymalnie 2-3 sztuki w wilgotnej glebie. Umieszcza się je na głębokości około 2 cm.

Podpory do ogórków – jak zrobić?

Uprawa ogórków w pionie wymaga przygotowania odpowiedniej konstrukcji. Konieczne jest wykonanie podpory, do których mocuje się specjalną siatkę. Podpory powinny być oddalone od siebie na odległość 1,5-2 metrów. Możliwe jest zastosowanie pojedynczych pali wbitych pionowo lub podwójnych, ustawionych pod kątem w kształt litery A. W drugim przypadku, który jest bardziej stabilny, a przy tym zapewnia lepsze nasłonecznienie ogórków, odległość między palami powinna wynosić na dole 1,2-1,4 m. Z kolei zalecana wysokość podpór to 1,2-1,8 m.

Oprócz palików ważna jest również siatka, którą należy pomiędzy nimi rozpiąć. Wybrać należy specjalną siatkę ogrodniczą, która jest trwała i mocna, dzięki czemu stanowi doskonałą podporę dla ogórków. Nie musi być ona bardzo gęsta, jednak warto postawić na jej wysoką jakość.

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej