Siatki Kramer-fast-contact 604 127 881
Woliera na bażanty – wymiary i niezbędne wyposażenie

Woliera na bażanty – wymiary i niezbędne wyposażenie

swb-news

Hodowla bażantów jest coraz częściej prowadzona przez amatorów ptaków ozdobnych, jak i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Bażanty nie są zaliczane do ptaków wymagających, jednakże niezbędne jest dopasowanie odpowiednich warunków ich chowu. Przede wszystkim konieczna jest budowa woliery, która powinna uwzględniać potrzeby tego gatunku, spełniając określone wymagania. W jaki sposób zaprojektować i zbudować wolierę dla bażantów? I jakie powinno być jej wyposażenie?

Jak zbudować wolierę na bażanty?

Budowa woliery to niezbędny etap w przypadku rozpoczynania hodowali ptaków ozdobnych, jakimi są bażanty. To konstrukcja, która zapewnia ptakom schronienie, bezpieczeństwo, a jednocześnie możliwość zdrowego wzrostu i ogólnego dobrostanu. Z tej przyczyny każdy hodowca bażantów powinien na wyznaczonej powierzchni ustawić konstrukcję, jaką jest woliera.

W jaki sposób zbudować wolierę na bażanty? Przede wszystkim niezbędne jest uwzględnienie specyficznych potrzeb tego gatunku ptaków. Są one dość aktywne, potrzebują dużej ilości ruchu oraz możliwości rozprostowania skrzydeł. Jednocześnie bażanty są wrażliwe na niskie temperatury oraz przeciągi, co należy uwzględnić tworząc konstrukcję woliery i wybierając jej usytuowanie. Ptakom należy także zapewnić ochronę przed drapieżnikami, takimi jak np. lisy.

Projekt woliery dla bażantów – co powinien uwzględniać?

Wpływ na projekt woliery dla bażantów ma wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby tego gatunku, a także możliwości konstrukcyjne wynikające z wielkości terenu przeznaczonego na budowę. Zależy on także od liczby ptaków, które mają w niej zamieszkać, a także od gustu właściciela w zakresie wyglądu danej konstrukcji.

Woliery dla bażantów składają się z dwóch części. Są to:

Siatka wolierowa na bażanty

Pierwszym niezbędnym elementem woliery jest siatka wolierowa, które pełni funkcję:

 • zabezpieczającą przed ucieczką ptaków,
 • ochronną przed drapieżnikami
 • osłaniającą przed mniejszymi ptakami przenoszącymi choroby zakaźne,
 • zapewniającą dodatkową ochronę przed wiatrem i przeciągami, których ten gatunek ptaków nie lubi.

Dobrej jakości siatka posiada niewielkiej wielkości oczka. Oczka siatki nie powinny mieć rozmiarów większych niż 4 cm x 4 cm. Mogą one mieć kształt:

 • oczka w kształcie karo – pozwalają o na elastyczne ułożenie i przeciągnięcie linki między oczkami,
 • oczka w kształcie kwadratu – tradycyjna siatka zabezpieczająca.

Siatki wolierowe powinny być wykonane z wysokiej jakości sztucznego tworzywa – polietylenu o dużej gęstości. Dzięki temu wykazują się one dużą odpornością na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, szkodliwe promieniowanie UV, a także próby rozszarpywania siatki przez drapieżniki. Dobrej jakości materiał to gwarancja, że siatka wytrzyma w dobrym stanie przynajmniej kilka sezonów, zachowując swój kształt oraz estetyczny wygląd.

O czym jeszcze powinno się pamiętać w przypadku siatki na woliery? Otóż należy zadbać o ich odpowiednie umocowanie na konstrukcjach z profili stalowych bądź drewnianych. Słupki powinny być wmurowane lub przytwierdzone do podłoża w solidny sposób.

Pomieszczenie ochronne w wolierze

Drugim kluczowym elementem woliery jest pomieszczenie stanowiące schronienie dla ptaków na noc oraz na wypadek niekorzystnej pogody. Jest to także miejsce, w którym bażanty mogą znosić jaja. Pomieszczenie ochronne to nic innego jak niewielka budka, do której budowy wykorzystać można materiały takie jak drewno, cegła czy płyty betonowe. Konieczne jest, aby posiadało ono dobrą izolację cieplną, a także możliwy był łatwy dostęp do jego wnętrza, zapewniający łatwe czyszczenie zabudowania oraz karmienie ptaków.

Woliera na bażanty – wymiary

Jakie powinny być wymiary woliery dla bażantów? Siatki wolierowe powinny mieć wysokość 200-250 cm, zaś długość i szerokość zagrody są ustalane w zależności od liczby ptaków, które mają w miej zamieszkać. Szacuje się, że dla dorosłego bażanta do swobodnego poruszania się niezbędne jest 1,5 m2 powierzchni woliery. Jeśli zatem zamierzamy hodować 10 ptaków tego gatunku, należy postawić wolierę o wielkości minimum 15 m2. Warto jednak uwzględnić potencjalne rozrastanie się hodowli i na wszelki wypadek zbudować nieco większą wolierę.

Gdzie najlepiej postawić wolierę dla bażantów?

Wybierając miejsce na budowę woliery dla bażantów warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 • Najlepszym miejscem na budowę woliery dla bażantów jest ustronny, cichy zakątek działki, z dala od dróg i chodników, co zapewni ptakom spokój i ochronę przed niepotrzebnym stresem.
 • Zabudowanie powinno stać na piaszczystym, przepuszczalnym podłożu.
 • Należy zadbać o dobre osłonięcie woliery od wiatru.
 • Nie powinno umieszczać się woliery w sąsiedztwie dużych drzew, bowiem spadające liście mogą utrudniać utrzymanie klatki w czystości, a spadające gałęzie być niebezpieczne dla ptaków. Co więcej gałęzie spadające z drzew oraz korzenie mogą spowodować uszkodzenie konstrukcji.

Wyposażenie woliery na bażantów

Przede wszystkim woliera na bażanty powinna zostać wyposażona w pomieszczenie ochronne, które zapewnia ptakom schronienie i stanowi miejsce do składania jaj. Niezbędnym wyposażeniem woliery jest także:

 • pojemniki do karmienia i pojenia zwierząt, najlepiej znajdujące się pod zadaszeniem,
 • strefa „kąpieli piaskowych”, która daje ptakom możliwość usunięcia pasożytów zewnętrznych,
 • drewniane podesty i grzędy wewnątrz zabudowy ochronnej, a także żerdzie na terenie woliery, na których mogą przesiadywać ptaki,

Na terenie woliery można także posadzić niewielkich rozmiarów drzewa iglaste oraz krzewy np. malin czy róż, a w przypadku braku możliwości ich zasadzenia – umieścić w zagrodzie ścięte gałęzie drzew iglastych, wydrążone konary bądź kamienie.

 

Najnowsze wpisy
blog siatki kramer

Siatka do siatkówki – wymiary

Siatka do siatkówki jest niezbędnym elementem wyposażenia boiska przeznaczonego do tego sportu. Boisko do siatkówki podzielone jest właśnie za ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Siatka polietylenowa – zastosowanie

Siatki polietylenowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, co wynika z ich ...
Czytaj więcej
blog siatki kramer

Jak zabezpieczyć folię na tunelu?

Tunele foliowe to rozwiązanie, które stosowane jest do uprawy roślin, w tym sezonowych warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej